Q Club

Український газ випустили за кордон

Верховна рада дозволила експорт українського газу закордон. Парламент скасував заборону, згідно з якою весь видобутий в Україні газ прямував для потреб споживачів усередині країни. Під питанням вкотре опинилися ціни на газ для пересічного споживача.

Токмо волею укладеного контракту

17 червня Верховна рада дозволила використовувати газ, який видобувається в Україні, для експорту в рамках чинних контрактів відповідно до міжурядових угод. Ще до схвалення відповідного законопроекту Кабмін наполягав — наша країна зобов'язана дозволити продаж українського газу за кордон. Йшлося в першу чергу про Польщу, яка раніше купувала український газ для своїх південно-східних районів. НАК «Нафтогаз» і польська державна компанія PGNiG уклали контракт на поставку газу 24 жовтня 2004 року. Раніше, того ж місяця, сторони домовилися про будівництво газопроводу Устилуг (Україна) — Грубешів (Польща), яким і повинно було поставлятися в Польщу «блакитне паливо». Однак після цього справи пішли не так добре, як хотілося б. У тому ж 2004 році виникли проблеми з розробником родовища «Сахалінське», звідки і поставлявся газ до Польщі. Україно-польська компанія «Девон», яка займалася поставками газу, уклала контракт із держкомпанією «Полтаванафтогазгеологія», що входила в структуру «Нафтогазу». Однак у 2004 році Державний комітет природних ресурсів позбавив українську компанію відповідної ліцензії та передав її ЗАТ «Укрнафтобуріння». Повернути ліцензію через суд «Девон» не вдалося незважаючи на те, що в березні 2009 український уряд доручив Мінприроди видати відповідний документ НАК «Нафтогаз», однак через рік відповідний дозвіл Кабмін відкликав. Водночас, в грудні 2009 року «Укрнафтобуріння» отримало спеціальний дозвіл на промислову розробку родовища. У керівництва «Девон» це викликало критику — справа в тому, що ця компанія почала розвідку родовища в далекому 2001 році і вклала в реалізацію проекту з видобутку і транспортування газу ще до україно-польської угоди 2004 року більше 3 мільйонів доларів США. Примітно, що акціонерами компанії були польський та український монополісти в нафтогазовій сфері: PGNiG і «Нафтогаз». Що не дивно, адже «Девон» був створений для реалізації домовленостей про співпрацю Польщі та України в галузі розвитку нафтогазового комплексу нашої країни від 1998 року. Тоді переговори велися між президентами країн — Олександром Кваснєвським та Леонідом Кучмою.

Фактичне «виштовхування» компанії «Девон» з України обурило поляків. Мало того, «Нафтогаз», який, здавалося б, повинен був виявляти зацікавленість у подіях, був напрочуд пасивним і не намагався відстоювати інтереси як своєї дочірньої компанії, так і компанії, акціонером якої він був. У результаті, в справу довелося втрутитися польському президенту. На зустрічі з українським колегою Віктором Януковичем Броніслав Коморовський у квітні 2011 року зробив наголос і на проблемах з родовищем «Сахалінське». У результаті, в пресі з'явилися повідомлення, що поляки знову будуть отримувати газ з України. Але на шляху у цього встало ще кілька перешкод. У 2009 році між НАК «Нафтогаз» і ВАТ «Газпром» було підписано угоду, згідно з якою українці позбавлялися права продавати середньоазійський газ, поставлений російською компанією. Що ж до українського газу, то його експорт заборонявся. «Блакитне паливо», здобуте в Україні, відповідно до закону могли продавати тільки внутрішнім споживачам. А репутація нашої країни страждала… «Після зустрічі з президентом Єврокомісії Жозе Баррозу Мануелoм та досягнення компромісу з усіх ключових питань майбутньої угоди про асоціацію з ЄС Україна має показати прагнення йти на поступки європейцям, і насамперед у питаннях інвестицій», — передає «Коммерсант- Україна» слова голови Центру політичних досліджень «Пента» Володимира Фесенка. У підсумку довелося істотно змінювати законодавство. Однак такі зміни не тільки на краще. В опозиції побоюються, що в результаті розв'язання експорту українського газу ціни на цей ресурс для населення зростуть. А прибутки олігархів — збільшаться.

Прощавайте, низькі тарифи?

Після схвалення закону про дозвіл експорту в Кабміні поспішили вкотре заспокоїти українців — очікувати на зростання цін не варто. «Уряду вдається утримувати рівень інфляції в межах, які є об'єктивними для даної економічної ситуації. Незважаючи на світове зростання цін, про жодне підвищення тарифів на газ поки не йдеться», — сказав прем'єр-міністр України Микола Азаров на зустрічі з віце-президентом Світового банку Філіпом Ле Уору і представником Світового Банку в Україні Мартіном Райзером у п'ятницю 17 червня. Але опозиція не повірила прем'єру. «„БЮТ-Батьківщина“ вимагає негайно накласти вето на закон про дозвіл продавати за кордон вітчизняний газ, призначений для потреб людей, і припинити економічний геноцид власного народу», — заявили в «Батьківщині» у понеділок. «Схвалений законопроект означає, що відтепер вітчизняний газ стане джерелом надприбутку для олігархії, адже його вигідніше продавати за кордон за світовими цінами в 400-500 доларів за тисячу кубів, ніж населенню за внутрішніми. Між тим, на потреби населення і ЖКГ будуть пускати виключно дорогий імпортний газ», — обурюються в партії.

Разом з тим, в «Батьківщині» втрачають з виду те, що значна частина компаній, які є найбільшими гравцями на металургійному та хімічному ринках України, зареєстрована за кордоном. Така маленька республіка як Кіпр уже не перший рік посідає провідну позицію з інвестицій в Україну. За перший квартал 2011 року ця країна вклала в Україну понад 10 мільярдів доларів, що є близько чверті всіх іноземних інвестицій за цей період. Друге і третє місце посідають Німеччина і Нідерланди з 7 і 4,7 мільярдами доларів інвестицій відповідно. Росія — лише на п'ятому місці. Трохи поступається їй Австрія. Така шістка лідерів не випадкова. Саме на Кіпрі, в Німеччині, Нідерландах та Австрії й зареєстровані компанії українських олігархів. Рішення Верховної ради дозволить їм купувати газ, який раніше міг бути використаний лише для побутових потреб українських громадян, подешевше. Відкидати цей варіант не варто хоча б тому, що українське керівництво все ніяк не може домовитися зі своїми російськими колегами з приводу ціни на газ. Росіяни ніяк не хочуть поступатися. При цьому, вони застерігають українців від можливого скасування кабальних газових контрактів, укладених екс-прем'єр-міністром Юлією Тимошенко. «Вперше в історії взаємин з Україною створена довгострокова контрактна база, яка повністю відповідає багаторічній міжнародній практиці ведення газового бізнесу. Дії з виконання контракту не можуть бути поставлені під сумнів. Ціна, яка тепер визначається за формулою, є ринковою і справедливою. І треба пам'ятати, що „Газпром“ не може запропонувати Україні більш привілейовані умови з ціні на газ у порівнянні з іншими учасниками Митного союзу», — заявив глава «Газпрому» Олексій Міллер. Так, Україна налагодила співпрацю з Азербайджаном. Але поки масових поставок газу з цієї кавказької республіки в нашу країну немає, а «Газпром», як не крути, залишається монополістом у поставках «блакитного палива» для українського хімпрому та металургії.

Примітно, що схвалення цього закону збіглося зі зростанням активності «Нафтогазу» з розробки українських родовищ. Як заявило керівництво компанії, до цього процесу в НАКу планують підключати інвесторів. Яких тепер можна буде легко зацікавити. Адже відповідно до схваленого 17 червня закону, газодобувним підприємствам дозволено використовувати газ, який видобувається ними, для власних потреб і технологічних потреб. До цього вони були змушені його купувати за цінами, встановленими Національною комісією регулювання електроенергетики (НКРЕ) як для промислових споживачів. Таким чином, список газодобувних компаній в Україні може істотно поповнитися. «За дужками», правда, залишилося одне питання — як це «аукнеться» для населення України. Віри словам уряду немає — «регіонали» вже не раз обіцяли не підвищувати тарифи для населення, і порушували дане слово.

Борис Рудь, за матеріалами: «Подробности»