Q Club

Як зробити місто зеленим

Іспанське місто Віторія носить звання Європейської зеленої столиці – до кінця цього року. У цьому випуску програми Terra Viva – про досягнення цього міста у галузі впровадження зелених технологій та його амбітні плани.

Краєвиди Країни Басків на півночі Іспанії на перший погляд схожі на будь-які інші. Але насправді ці озера у заповідній зоні та споруди довкола них було створено з нуля. Місто Віторія лежить у центрі невеликої рівнини та входить до регіону так званої Зеленої Іспанії.

Горка Беламендіо, місцевий еколог, пояснює, що заповідник з озерами – на сході, на відстані лише двох кілометрів від центру міста.

Віторія-адміністративний центр Країни Басків. Невеличке місто, де проживає 240 тисяч людей. Місто, яке дбає про екологію, чисте повітря та сталий розвиток.

Головний транспортний засіб тут – велосипед. Навіть мер міста Хав‘єр Марото пересувається, крутячи педалі: “Велосипедом можна кататися для втіхи, а можна їздити на роботу. Останніми роками кількість людей, які обирають велосипед як нормальний вид транспорту, збільшилася втричі. Це не може не втішати.”

Сідати за кермо автомобіля тут стає непопулярним. Мешканці Віторії дедалі більше віддають перевагу велосипеду – 7% всіх подорожей здійснюються саме на ньому.

Але головним для адміністрації міста стало поліпшення мережі громадського транспорту. Тут було перемодельовано всю систему – від початку й до кінця.

Говорить Хав‘єр Латорре, менеджер транспортної компанії: “У нас весь час була звичайна – радіальна система транспорту, яку ми перетворили на ортогональну.

Зміна відбулася в один день – 30 жовтня 2009 року. Фактично ми все перебудували. Нам довелося змінити 60% трамвайних зупинок за один день”.

Центр вивчення проблем охорони довкілля став генератором екологічних ідей. Саме тут народився план радикально змінити місто, створити в ньому “зелені зони”, запровадити обмеження швидкості руху, створити нову автостоянку у центрі, яка втричі дорожча за попередню.

Керівник центру, еколог Хуан Карлос Ескудеро пишається тим, що звання Зеленої столиці Іспанія дістала від Європейської Комісії вперше. Першою з усіх країн на півдні Європи: “Не можна не помітити, які почуття викликала ця подія. Люди стали пишатися тим, що живуть у Віторії, відчули себе громадянами цього міста, невід‘ємною частиною спільноти”.

Ці почуття поділяє Люсія Руїс, яка давно живе у Віторії. Якщо місто завжди вважало себе екологічно чистим, тепер воно прагне, аби про це знав увесь світ.

“Ми завжди були відомі тим, що мали багато парків просто в центрі міста, не лише на околицях, — говорить Люсія. -Колись я жила в Барселоні, де люди часто скаржилися, що поруч немає парку, нема де гуляти із собакою, просто немає затишних зелених місць. У Віторії все це є. Тепер про це всі знають, бо Віторія виборола звання Зеленої столиці.

Люсія – одна з волонтерів, які допомагають зберегти красу міста. Вони організують довкілля дітей, саджають з ними дерева, ведуть іншу громадську роботу.

“Гадаю, місто стало кращим тому, что дуже багато людей приєдналися до нас, стали волонтерами. Ми можемо додати свою краплю зусиль до загальної справи, аби поширювати ідею “зеленого міста” серед населення.”

З початку нового року звання Зеленої столиці Європи перейде до французького Нанта. Віторія залишиться просто одним з найзатишніших міст Іспанії.

За матеріалами: «Euronews»

Теги