Q Club

Експерти оцінили шанси України здобути газову незалежність від Росії

Скорочуючи імпорт російського газу, Україна збільшує видобуток власного газу і його імпорт з ЄС. Експерти називають цю стратегію реалістичною, але пов`язаною з цілим рядом труднощі.

Україна прагне звільнитися від газової залежності від Росії і робить ставку на збільшення власного газовидобутку та імпорт газу з країн ЄС. Одночасно, Київ безуспішно намагається домовитися з Москвою про зниження ціни на газ в обмін на оренду української газотранспортної системи (ГТС). Всі ці теми стали предметом дискусій на щорічній конференції Інституту Адама Сміта «Український енергетичний форум», що відбулася в Києві.

Газові перспективи Київ не порадують

У найближчі роки не варто очікувати різкого зниження світових цін на газ, і таким країнам як Україна, доведеться збільшувати власний газовидобуток і впроваджувати програми енергозбереження. Про це заявив старший науковий співробітник Оксфордського інституту енергетичних досліджень Саймон Пірані. Він зазначив, що країна вже досягла певних успіхів — споживання газу скоротилося на 20 відсотків.

У свою чергу директор East European Gas Analysis Михайло Корчемкін впевнений, що Києву «потрібно навчитися обходитися без російського газу» і на додаток до збільшення власного газовидобутку розвивати використання нетрадиційного газу. Він також застерігає від надій на успішний бізнес з транзитом російського газу в Європу. «Обсяги транзиту до 2014 року будуть вдвічі меншими, ніж у 2012 році, а будівництво Північного і Південного потоків можуть позначитися на транзиті через Україну тільки негативно», — сказав експерт.

Бізнес на транзиті

Тим не менш, заступник голови компанії «Нафтогаз України» Вадим Чупрун заявив, що українська газотранспортна система (ГТС) «залишається привабливим об'єктом для модернізації та інвестування». Він закликав Росію, як постачальника газу, і Євросоюз, як головного споживача, узгодити обсяги газу на найближчі роки і підписати з Україною угоди на його транзит «із зобов'язаннями по завантаженню та інвестуванню в модернізацію української ГТС».

Відповідаючи на запитання DW, Чупрун підтвердив, що з Росією ведуться переговори про оренду української ГТС, але зазначив, що цей крок розглядається в пакеті з іншими заходами, серед яких можливий транзит газу з Туркменістану і зниження ціни російського газу для України. «Це серйозний пакет, але поки до пропонованих варіантів мало хто прислухається. Нам кажуть: ви підписали ціну на 10 років — платіть», — поскаржився Чупрун.

Михайло Корчемкін пояснив таку жорстку позицію російської сторони тим, що в Москві вже прийнято рішення про будівництво Південного потоку, не зважаючи на те, що воно може обійтися в загальну суму 50 мільярдів доларів. «Південний потік буде побудований не для того, щоб покарати Україну, а щоб у російських підрядників залишилися 15-20 мільярдів доларів», — вважає експерт. Він упевнений, що вартість одного кілометра російського газопроводу в два рази вище аналогічного європейського через те, що кошти розкрадаються під час будівництва.

Європейська альтернатива

У 2012 році «Нафтогаз України» закупив у Росії майже 25 мільярдів кубометрів газу, що на чверть менше, ніж в 2011 році. У 2013 році в компанії хочуть ще більше скоротити імпорт російського газу — до 18 мільярдів кубометрів. Послабити залежність від російського газу Києву дозволяє отримання палива з Європи, зазначив Вадим Чупрун.

Контракт, що укладено з німецькою компанією RWE Supply & Trading, як сказав Вадим Чупрун, дозволяє закупити до 10 мільярдів кубометрів газу в рік. За словами чиновника, сьогодні поставки цього газу йдуть по газопроводах Польщі. Після вирішення технічних проблем і при сприятливій кон'юнктурі на спотових ринках у «Нафтогазі України» очікують підписання контрактів про постачання газу з Європи через Угорщину та Словаччину.

Інвестиції приходять нелегко

Згідно з базовим сценарієм проекту оновленої Енергетичної стратегії України на період до 2030 року, внутрішній видобуток газу до того часу має зрости до 44,4 мільярда кубометрів на рік. Імпорт газу передбачається скоротити до 5 мільярдів кубометрів. Президент Київського міжнародного енергетичного клубу «Q-club» Олександр Тодійчук в інтерв'ю DW назвав ці параметри реалістичними.

Успіх, за словами експерта, буде залежати від спроможності уряду залучити інвестиції та передові технології газовидобування на великих глибинах традиційних родовищ, а також на глибоководному шельфі Чорного моря. «До нас вже приходять такі світові лідери газовидобутку, як Shell і Chevron і можна говорити, що намічається позитивна тенденція», — вважає експерт. Одночасно, він не виключає, що українські олігархи побоюються конкуренції з транснаціональними компаніями і будуть всіляко обмежувати їхню діяльність на українському ринку.

За матеріалами: «UBR»

Теги