Q Club

Михайло Гончар: Можливо невдовзі ми станемо свідками банкрутства «Газпрому»

Недоінвестованість видобувної сфери і надмірне захоплення трубопровідними проектами можуть привести ВАТ «Газпром» до банкрутства.

Таку думку висловив директор енергетичних програм центру «Номос» Михайло Гончар на прес-конференції у вівторок в Києві, передає кореспондент УКРІНФОРМу.

“Можливо невдовзі ми станемо свідками банкрутства «Газпрому», — сказав Гончар.

За його словами, відразу катастрофи не відбудеться, але в один прекрасний момент «Газпром» може зникнути точно так, як і РАО «ЄЕС Росії».

На думку експерта, відбудеться масштабна реорганізація газової галузі, в результаті якої на ринку Росії може з’явитися кілька крупних газових компаній, водночас газотранспортна система залишиться у власності держави. «Сценарій може бути схожим на той, який на початку 90-х років був зроблений у нафтовому секторі, коли виникне кілька крупних газових компаній, які поділять спадок „Газпрому“, а власне сама газотранспортна система буде за аналогом Транснафти збережена в руках держави. Я не виключаю такого сценарію», — сказав Гончар.

Він зауважив, що зменшення видобутку газу через виснаження західно-сибірських родовищ та недофінансування ямальських родовищ на фоні надмірного захоплення трубопровідними проектами (Південний та Північний потоки — ред.) приведуть ВАТ «Газпром» до колосальної внутрішньої заборгованості, а також до ситуації, коли у «Газпромі» буде більше труб, ніж газу”.

«Звичайно, він зможе маніпулювати обсягами, напрямками і цінами, але при цьому слід розуміти, що він намагатиметься максимально використовувати найбільш економічні маршрути. А такими маршрутами є транспортування газу через Білорусь та Україну», — зауважив експерт. Саме цим фактом і пояснюється надмірне посилення уваги російського газового монополіста до ГТС України, вважає Гончар.

За матеріалами: Оксана Суханова, «Укрінформ»

Теги