Q Club

Нафтогаз позичив у китайського банку понад 3,6 мільярдів доларів

Українська державна енергетична компанія Нафтогаз підписала кредитну угоду із Державним банком розвитку Китаю на суму у 3,656 мільярда доларів для реалізації програми заміщення газу на вугілля на українських теплових станціях.

Кредит було взято під державні гарантії.Обслуговування позики, розрахованої на 19 років, складе майже 2,4 мільярда доларів.

Програма заміщення дорогого імпортного газу на дешевше вітчизняне вугілля передбачає здійснення чотирьох інвестиційних проектів. У міністерстві енергетики розраховують, що це дозволить Україні зменшити енергетичну залежність від одного постачальника енергоресурсів.

Передбачається, що використання водовугільних технологій на теплостанціях та будівництво заводів із газифікації вугілля дозволить щороку скоротити споживання газу на 4 мільярди кубометрів, а економія складе до 1,5 мільярда доларів.

Очікується, що заводи із газифікації вугілля мають бути збудовані у Луганській, Донецькій та Одеській областях за технологією Shell, яку вже випробували у Китаї.

У липні міністерство енергетики України та Державний банк розвитку КНР підписали протокол про співробітництво у проектах заміщення споживання природного газу в Україні.

Одразу ж після цього Верховна Рада дала дозвіл уряду надавати гарантії на проекти газозаміщення у обсязі майже 30 мільярдів гривень. Тоді йшлося про можливість щорічної економії 6 мільярдів кубів газу.

Вперше заява про плани уряду перевести всю українську теплоенергетику з газу на вугілля пролунала майже рік тому, у січні 2012 року, від тодішнього міністра енергетики, а нині — віце-прем'єра Юрія Бойка.

Перехідний варіант вартістю $6 млрд?

Українські експерти кажуть, що угода, в принципі, є взаємовигідною. Китаю вигідно експортувати свої технології та техніку, та ще й за умови, коли через економічну кризу попит на китайські товари у світі падає, а відтак, скорочується і китайський ВВП. У той же час Україна самотужки не «потягне» такий проект, як переобладнання ТЕС із газу на вугілля. Раніше оглядачі оцінювали вартість подібної реконструкції у 10-15 мільярдів гривень.

З іншого боку, оглядачі зауважують, що попри можливість застосування найновітніших технологій, використання вугілля в енергетиці вважається більш шкідливим для довкілля, ніж використання газу. Експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук каже, що Україні варто було б серйозно придивитися саме до екологічного аспекту проектів заміни газу на вугілля, але, водночас, не боятися їх.

«У 2013 році мають піти перші транші китайських кредитів. Вони не будуть великими — максимум до 500 мільйонів доларів, але вони дадуть Україні можливість спробувати зменшити газову залежність від Росії, — каже експерт. — Екологи праві, що вугільні технології набагато брудніші, ніж газові, тому варто від самого початку встановлювати найсучасніші системи очистки. Але сьогодні весь свій іде шляхом диверсифікації своєї енергетичної залежності. Навіть Європейський Союз став закуповувати більше американського вугілля, і переводити свою генерацію на вугілля, оскільки у самих США утворився надлишок сланцевого газу, який стає дешевшим, так само, як і вугілля».

Президент Київського міжнародного енергетичного клубу «Q-Club» Олександр Тодійчук каже, що переведення на вугілля української теплової енергетики — непоганий, але тимчасовий варіант:

«Мені здається, що вугільні контакти — це непоганий варіант на перехідний період, тим більше, що технології є біль-менш сучасними із меншим впливом на довкілля. Але за цей час в Україну мали б прийти великі потужні західні компанії, які можуть самі себе захистити і перед внутрішньоукраїнськими загрозами, і перед зовнішніми загрозами. Тоді б це був справді мудрий крок, який дозволив би збалансувати впливи на українську енергетику між Сходом і Заходом».

За матеріалами: «BBC Ukraine»

Теги