Q Club

Польща вже не вперше працює в інтересах України у газовому питанні – експерт

Президент МГО Київського міжнародного енергетичного клубу «Q-Club» Олександр Тодійчук прокоментував у ефірі радіостанції «Голос Столиці» чергову відмову Польщі від участі в будівництві газопроводу в обхід України.

Польща не буде брати участь у будівництві газопроводу в обхід України. Про це офіційно заявив міністр Держказначейства країни Влодзімеж Карпінський. Чиновник остаточно спростував гучні заяви «Газпрому» і повідомив, що Варшава не планує будувати газопровід Ямал-Європа-2.

За проектом, газопровід Ямал-Європа-2 буде проходити в обхід України: з Росії через Білорусь та Польщу. Його загальна довжина — понад 2 тисячі кілометрів, а проектна потужність майже 33 млрд куб. м газу на рік. Завдяки цій магістралі, «Газпром» зможе постачати газ до Словаччини та Угорщини. І її запуск орієнтовно планується на 2018—2019 роки. У Росії на газопровід Ямал-Європа-2 покладають великі сподівання, адже він дозволить знизити залежність російського енергетичного монополіста від транспортування газу через територію України. Саме тому у квітні Президент Росії Володимир Путін дав вказівку керівництву «Газпрому» повернутися до цього проекту. І саме з того моменту у компанії почали робити заяви про те, ніби Польща погодилася долучитися до будівництва. Як приклад навіть наводили підписання меморандуму про взаєморозуміння з компанією «ЄвРоПол ГАЗ». Втім, влада Польщі спростувала усі заяви. З посади навіть звільнили міністра фінансів, оскільки той не проінформував про такі домовленості прем'єра Дональда Туска. Нині ж, після чергових заяв з боку «Газпрому», уряд остаточно спростував будь-яку причетність Польщі до проекту Ямал-Європа-2. А заяви Олексія Міллера про можливе прокладання газогону повз Україну назвали бажанням висловитися.

Незважаючи на те, що Польща постійно спростовує свою участь в будівництві (і навіть в підготовці документів для цього), «Газпром» наполегливо повертається до цієї теми. І кожного разу керівництво російської компанії запевняє у протилежному.

Кому і навіщо потрібна така дезінформація — в ефірі радіостанції «Голос Столиці» розповів президент МГО Київського міжнародного енергетичного клубу «Q-Club» Олександр Тодійчук.

«Голос Столиці»
: Для чого «Газпрому» дезінформувати світову, а також і українську, спільноту у тому, що Польща згодна на участь в проекті Ямал-Європа-2?

Олександр Тодійчук: У першу чергу, це тиск на Україну. Ми пам’ятаємо, зараз ця тема дещо менш інтенсивно висвітлюється, але ще декілька тижнів тому ми всі говорили черговий раз про двох- , трьохсторонній консорціум, про продаж українських газопроводів. І бажаючи пришвидшити цей процес, залякати Україну в черговий раз, це використовується. Є і об’єктивні причини. «Північний потік», який був так розрекламований у свій час Росією і іншими учасниками проекту, показав, що він надто дорогий. Не такі дешеві тарифи, як було обіцяно. Не така експлуатація морського трубопроводу, там є цілий ряд проблем технічного, диспетчерського плану і так далі. Будь-який експерт вам скаже, що трубопровід на суходолі – він більш дешевий в експлуатації, там можуть бути нижчими тарифи. І, з підтвердження цього, звичайно, що Росія, окрім «Північного» і «Південного потоку», все-таки шукає яким чином знайти по суходолу трубопровід. Тим більше, що вони вже повністю купили білоруську газотранспортну систему, і фактично «Газпром» своїми мережами знаходиться на кордоні з Польщею. І з іншого боку, є бажання, зважаючи на те, що Польща зараз так активно лобіює інтереси України в ЄС, підсолодити чимось полякам з боку Росії, привернути увагу до себе, зменшити цю напругу між Росією і Польщею. Тому тут цілий комплекс є, різні підходи. Але, дійсно, що Польща не на словах, а на ділі вже не вперше працює якраз в інтересах України. Пам’ятаєте, років 6-7 назад ця тема вже піднімалася, коли пропонував «Газпром» збудувати перемичку між Польщею і Словаччиною. І тоді, ще без «Північного потоку», обійти Україну. І Польща тоді категорично відмовилася, хоча це були реальні прибутки, надприбутки. Зараз це черговий етап. Ми пам’ятаємо, як Польща активно підтримувала трубопровід Одеса-Броди, але тут знову таки вмішалася Росія. Але ми маємо ще одне підтвердження, що українська газотранспортна система є і залишатиметься найбільш привабливою, найбільш конкурентоздатною, тому треба не спішити з продажами, треба максимально ефективно використати в власних цілях. І ця нова ініціатива «Газпрому» в цьому напрямку, підтверджує те, що Україна є і залишатиметься привабливою своїми газопроводами для європейського ринку газу.

«Голос Столиці»
: Чому тоді Польща так слабо реагує на такі заяви? Скидається на те, що там все ж передбачають якусь співпрацю, і тому уникають якихось різких заяв.

Олександр Тодійчук: Знаєте, вони може менше в цьому діалозі беруть участь, мабуть, це і розумніше. Просто взяли тих людей, які підписали меморандум, не погодившись з державною стратегією, звільнили з роботи — і все. Я думаю, що це досить показово для інших, і для оцінки їх позицій.
Українські аналітики прогнозують, що така відкрита протидія Польщі відносно «Газпрому» може підштовхнути Росію до тристороннього консорціуму на базі української ГТС. Головне, щоб і решта європейських країн підтримали позицію Польщі.

За матеріалами: «Голос столиці»

Теги