Q Club

Україна має готуватись до газових проблем із Росією — Олександр Тодійчук

Український Уряд має заздалегідь готувати сценарії розвитку подій щодо можливих проблем із постачанням газу з Російської Федерації, вважає експерт енергетичного ринку Олександр Тодійчук. Ми маємо знати, як забезпечити країну енергоносіями за будь-яких обставин, навіть у разі військових подій, — сказав він в ефірі телеканалу БТБ.
«Заява міністра енергетики Продана (щодо можливого припинення постачання російського газу до Європи через територію України) є добрим знаком, тому що, можливо, нарешті Україна почне заздалегідь готувати сценарії різного розвитку подій. Адже ми завжди лише реагували на події, що вже відбулися, а зараз передбачити подальші дії РФ майже неможливо. Також ситуація ускладнюється тим, що на території України вже фактично розпочато військові дії. Але сьогодні неможливо розірвати постачання газу в Україну і його транзит через Україну — до Європи. І тому надзвичайно важливо, щоб Україна, яка вже не раз була жертвою пропаганди з боку «Газпрому» і Кремля, передбачила всі можливі кроки і почала переговори, створила ініціативну групу для моніторингу подій і підготовки сценаріїв подальших кроків Уряду щодо забезпечення енергоносіями за різних обставин. Адже треба знати, як вирішити ці питання навіть за військових подій. У нас має бути якийсь сценарій на цей особливий привід», — сказав Тодійчук.

З іншого боку, як зазначив експерт, Україна має залучити фахівців з ЄС і почати переговори з Росією, адже існуючі домовленості передбачають, що ціна російського газу для України на кожен квартал має визначатися не пізніше 10-го числа першого місяця кварталу, тобто на ІІ квартал — до 10 квітня. Враховуючи те, що Росія вже зробила кілька заяв, зокрема щодо розірвання Харківських угод, які передбачали знижку 100 доларів на кожну тисячу кубометрів газу, а також щодо вимог компенсувати втрачену Росією вигоду внаслідок розірвання цих угод, що складає близько 11 млрд доларів, Україна має чимскоріше налагодити реверс газу із Європи.

«Я вважаю, що українська економіка не витримає такий економічний тягар, і тому нам треба якнайшвидше налагодити зв'язок із державами, які нам допоможуть розширити реверсивний потік газу. Адже влітку, коли немає опалювального сезону, ціни на спотових ринках падають до 300-350 доларів за 1 тис. кубометрів, і це більш-менш прийнятна ціна для України. Нам важливо в найближчі тижні вирішити питання реверсу зі Словаччиною, тому що вона, на жаль, в своїх інтересах поки що зволікає з конкретними пропозиціями. Адже якщо купувати газ на спотових ринках взимку, це буде значно дорожче, ніж нам може запропонувати Росія», — підсумував Тодійчук.

Теги