Q Club

Україна може відновити експорт нафти

Міністерство економічного розвитку і торгівлі пропонує зняти заборону на експорт сирої нафти українського виробництва. Це передбачено проектом урядової постанови, розробленої і оприлюдненого Мінекономрозвитку.

Згідно з документом , нафта виключається з переліку продукції , для експорту якої потрібне отримання ліцензії на здійснення зовнішньо- економічної діяльності.

Заборона на продаж нафти за кордон була введена в кінці 2011 р. Тоді Кабінет міністрів встановив нульову експортну квоту з можливістю її збільшення.

Як розповіли « Капіталу » у прес -службі Мінекономрозвитку , зняття заборони продиктовано , по-перше , необхідністю виконувати вимоги Світової організації торгівлі ( СОТ). По-друге — Міністерство енергетики та вугільної промисловості не пропонувало продовжувати його в наступному році.

Кому вигідно

У порівнянні з іншими країнами світу , обсяги видобутку нафти в Україні невисокі. За оцінками British Petroleum , опублікованими у статистичному огляді світової енергетики , за обсягами видобутку нафти нашу країну значно випереджають 50 країн .

Торік українські підприємства видобули майже 3,3 млн т. Левова частка припала на компанію « Укрнафта » (близько 2,2 млн т) , половина акцій якої належить державі і понад 40 % — групі «Приват » Ігоря Коломойського. Крім « Укрнафти» , нефнедобичей займаються підконтрольні НАК « Нафтогаз Україні » підприємства «Укргазвидобування » і « Чорноморнафтогаз».

Директор енергетичних програм центру « Номос » Михайло Гончар нагадує, що раніше Україна експортувала нафту до Польщі. Однак обсяги поставок були невеликі — до 120 тис. т на рік.

« Робили це структури , близькі до групи « Приват ». Хто зараз пролобіював , складно сказати » , — підкреслив експерт.

На думку експерта Інституту енергетичних стратегій Юрія Корольчука , зняття заборони на експорт потенційно може бути цікаво переважно «Укрнафті» .

«Як варіант , частину нафти « Укрнафта » може продавати в Білорусь . Тим більше, що білоруським нафтопереробним підприємствам потрібна нафта , крім російської . Це питання стало для них особливо важливим після того , як Росія почала вимагати повернення нафтопродуктів , вироблених з їх сировини » , — вважає співрозмовник.

У « Укрнафті» «Капіталу» не розповіли про те , чи має намір компанія скористатися зняттям обмежень і експортувати нафту.

Попит з'явиться

За прогнозами експертів , на зовнішніх ринках попит на нафту українського виробництва напевно буде . Здобута в Україні нафту — як правило , високої якості , з невеликим вмістом сірки. Інша справа , що державі прийняття рішення про зняття заборони на експорт обіцяє невеликі вигоди , впевнені вони .

« Україна — імпортозалежна країна , тому їй не варто позбавлятися власних запасів . Хоча б тільки тому , що видобуток української нафти обходиться відносно дешево » , — зазначив Корольчук.

Михайло Гончар вважає , що держкомпанії експорт теж може бути вигідний , так як ціна нафти на зовнішніх ринках досить висока .

« Точно так чинить сусідня Білорусь . Незважаючи на те що у них в два рази менше обсяг видобутку нафти , ніж в Україні , проте свою нафту вони частково експортують » , — вказав він.

Директор спеціальних проектів науково -технічного центру «Психея» Геннадій Рябцев не бачить прихованих мотивів у діях Кабміну і пов'язує ініціативу Мінекономрозвитку насамперед із зовнішніми зобов'язаннями нашої країни.

« Будь-які заборони у зовнішній торгівлі , — нагадує він , — суперечать умовам участі України в СОТ».

capital.ua

Теги