Q Club

Україна та Азербайджан навряд чи зможуть знайти 3-4 млрд дол. на будівництво нового НПЗ – експерт

Україна та Азербайджан навряд чи зможуть знайти достатньо коштів для будівництва нового нафтопереробного комплексу для глибокої переробки каспійської нафти на Чорноморському узбережжі України.

Таку думку в коментарі УНН висловив експерт, член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

“Швидше за все, нинішню ініціативу міністра енергетики та вугільної промисловості України Едуарда Ставицького спіткає та ж доля, що і всі попередні ідеї будівництва НПЗ. І причина завжди одна: ні Азербайджан, ні Україна не знайдуть достатньо коштів для реалізації такого масштабного проекту вартістю 3-4 млрд доларів США”, — сказав Ю.Корольчук.

За його словами, Україна з кожним роком все більше стає залежною від імпорту нафтопродуктів. “Зараз країна на 70% залежить від імпорту. Тобто з трьох літрів палива — два виробляються не в Україні”, — зауважив Ю.Корольчук.

На його думку, в таких умовах Україні необхідно модернізувати та відновити роботу діючих НПЗ, які, як вважає експерт, знаходяться в хорошому технічному стані і ще можуть працювати, — Лисичанський і Одеський НПЗ. Крім того, за його словами, працюючий Кременчуцький НПЗ також потребує модернізації, щоб випускати паливо стандарту Євро-4 і Євро-5.

Тому, зауважив Ю.Корольчук, у нинішніх реаліях оптимальним для Азербайджану залишається варіант поставок нафти для Одеського НПЗ, який зараз займається пошуком постачальника нафти.

При цьому, нагадав він, Баку вже 10 років обіцяє постачати каспійську нафту на НПЗ України та країн ЄС і більше трьох років обіцяє “підкинути” 5 мільярдів кубів газу для LNG-терміналу.

Як повідомляло агентство, в середу, 12 червня Міністр енергетики та вугільної промисловості України Едуард Ставицький та Міністр промисловості та енергетики Республіки Азербайджан Натіг Алієв обговорили питання енергетичного співробітництва між Україною та Азербайджанською Республікою.

В ході переговорів обговорювалося в тому числі і будівництво на Чорноморському узбережжі України нового нафтопереробного комплексу для глибокої переробки каспійської нафти.

Нагадаємо, що в 2012 році прем’єр-міністр Микола Азаров висловлював зацікавленість у будівництві нафтопереробного комплексу на узбережжі Чорного моря для переробки азербайджанської нафти.

У 2009 році Україна передала Азербайджану техніко-економічне обгрунтування будівництва азербайджанського нафтопереробного заводу в Україні. У той час компанія Mott MacDonald (Великобританія) оцінювала будівництво нового нафтопереробного заводу в Україні в 4 млрд доларів.

Нещодавно азербайджанська сторона вже заявила про готовність відновити постачання сирої нафти в Україну.

Азербайджан призупинив експорт нафти в Україну в 2012 році, що було пов’язано зі створенням Митного союзу і поставками російської нафти в Білорусь за нижчими цінами. У цих умовах азербайджанська нафта не витримувала конкуренції.

Українські НПЗ на початку 90-х років щорічно переробляли 59 млн тонн нафти. Але за час незалежності ці обсяги скоротилися майже в 15 разів — до 4,57 млн тонн в 2012 році. Зараз переробка ведеться фактично тільки на двох заводах з семи. Найбільші підприємства у Лисичанську та Одесі простоюють.

За матеріалами: «УНН»

Теги