Q Club

В українських неплатежах за російський газ винна агресія самої Росії, — Олександр Тодійчук

Через виставлення «Газпромом» рахунки Українї на суму $ 11 млрд за недобір газу Україна повинна звернутися з позовом до суду , заявив у коментарі Gordonua.com експерт в галузі енергетики, президент Київського міжнародного енергетичного клубу «Q- club» Олександр Тодійчук.

«Відносно штрафних санкцій за недобір газу, то це питання має вирішуватися в суді. Обидві сторони не виконують своїх зобов'язань. На жаль, така практика була у всі часи незалежності. Наприклад, Росія обіцяла прокачувати не менш 120 млрд кубів газу, що формує наш дохід. Але минулого року прокачала близько 80 млрд кубів газу. У контракті також записано, що у разі істотних змін на ціну газу, сторони обговорять питання змін у формулі, яка визначає ціну газу. Зараз ціна газу зросла в два рази, і українська сторона має право ініціювати питання про перегляд формули», — зазначив Тодійчук.

Крім того, на думку експерта, Україна повинна в судовому порядку довести факт російської агресії, внаслідок якої вона зазнала істотні економічні збитки, що не дозволяють їй вчасно розраховуватися за російський газ.

«Ще один аргумент, який Україна досі чомусь не використовує, повинен бути форс -мажор у зв'язку з фактично військовими діями з боку самої Росії. Останні неплатежі пов'язані саме з цим. Агресія викликала необхідність фінансування обороноздатності, що не передбачено в нормальних умовах діяльності держави. Якраз Росія, як агресор, і є винуватцем того, що Україна не може зібрати необхідну суму в якості оплати за російський газ», — сказав експерт.

На думку Тодійчука, Україна має всі шанси на перемогу у можливому судовому процесі проти «Газпрому».

“Вісім компаній зверталися з позовами до “Газпрому ” і всі вони перемогли. Було або судове рішення, або сам “Газпром ” безпосередньо перед винесенням рішення, бачачи, що у нього немає шансів, сам погоджувався на вимоги позивача. Не думаю, що Україна буде виключенням, — підсумував Олександр Тодійчук.

Теги