Q Club

Володимир Омельченко: Енергозбереження вигідніше, ніж переведення теплоенергетики на вугілля

Міністр енергетики Юрій Бойко у розпал загострення газової суперечки із «Газпромом» заявив, що впродовж 2012 року уряд планує перевести всю теплоенергетику на використання вітчизняного вугілля, — повідомляє новинна служба Бі-бі-сі.

Провідний експерт енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко каже, що ані за рік, ані за два перевести всю українську теплоенергетику на вугілля не вдасться. За великого бажання і фінансових витрат, каже пан Омельченко, за 5 років на вугілля можна перевести лише 20–30% підприємств теплокомуненерго.

Крім високої вартості переведення ТЕЦ на вугілля та витрат на усунення шкідливих наслідків спалювання вугілля, треба врахувати і проблеми у ресурсній базі такої ініціативи — каже Володимир Омельченко. Теоретично, Україна і досі має великі поклади вугілля: за розрахунками, його розвіданих запасів може вистачити ще на 350–400 років. Проте лише невелику його частку нині вигідно видобувати, адже розробки українського вугілля зараз ведуться на глибині у 800 метрів чи навіть кілометр.

«Не потрібно повністю відмовлятися від розвитку вугільної галузі, але потрібно чітко розуміти, що ця галузь вимагає величезних коштів, і що у держави цих коштів немає. Тому мені здається, що, не зважаючи на великі поклади, збільшити видобуток вугілля у найближчі роки буде надзвичайно важко. Мені здається, що вкладаючи у енергозбереження та енергоефективність можна досягти результату набагато швидше за менші гроші, ніж збільшуючи видобуток вугілля», — каже фахівець, а заяви українських урядовців щодо масового переходу на вугілля експерт пов’язує у першу чергу із непростими переговорами із російським Газпромом.

Водночас він не виключає, що певну роль у історії із планами перевести українську енергетику з газу на вугілля зіграло і те, що найбільше вугілля зараз видобувають підприємства, що входять до складу ДТЕК — енергетичного підрозділу СКМ Ріната Ахметова.

За матеріалами: «Центр Разумкова»