Коментарі експертів

27
листопада 2008
Іван ДІЯК: «Собі у збиток працювати ніхто не буде»
«НАК «Нафтогаз України» та РАТ «Газпром» нині вирішують, за якими принципами формуватиметься ціна на газ для України, -- чи на основі традиційних домовленостей, чи на основі формули, як це прийнято в країнах ЄС», -- заявив Іван ДІЯК, радник голови «Нафтогазу України», член Київського міжнародного енергетичного клубу «Q-club».
За його поясненнями, «раніше формула не застосовувалася, оскільки ціна на газ розглядалася в комплексі з цінами на його транзит та зберігання в підземних сховищах України». Тобто «сторони приходили до згоди в результаті взаємних компромісів під час переговорів», заявив ДІЯК.

За його поясненням, в Європі «існують формули ціни газу, де закладений або 3-місячний, або 6-, або 9-місячний період вирахування її рівня». Саме тому, за словами ДІЯКА, «ціна на газ є середньозваженою, -- в залежності від 3- або 9-місячного терміну, -- і завжди відстає від вартості нафтопродуктів». При цьому, «у відповідності з формулою, ціна на газ вираховується в залежності від ціни на мазут та газойль, оскільки саме ці палива можуть бути замінниками газу при опаленні в котельнях», прокоментував він ситуацію.

В той же час, «в разі застосування формули для визначення ціни на газ з РФ, мають бути враховані також «тарифні» інтереси України», вважає експерт. За його словами, «в світі застосовуються схеми для визначення ціни на транзит та зберігання газу в підземних сховищах». ДІЯК заявив, що «ці схеми враховують безліч факторів, -- від характеру території до обсягів перекачування газу та стану компресорних станцій».

Радник голови НАК «Нафтогаз України» «виключає, що ціна на газ для України буде вищою, ніж для країн ЄС». Це «тим менш ймовірно, що світова ціна на нафту за кілька місяців впала з 137 до 50 доларів», вважає він. «Триває переговорний процес, де кожна сторона економічно обґрунтовує свої позиції. Однак собі у збиток ніхто працювати не буде», -- констатував ДІЯК. В той же час, він наголошує, що «Україна та РФ є взаємозалежними країнами в газових питаннях, тому їхня позиція має бути взаємовигідною для НАК «Нафтогаз» та РАТ «Газпром».


 [1-1] 

« 2009 »
« Счень »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31