Коментарі експертів

27
листопада 2008
Олександр ТОДІЙЧУК: «Україна та Росія втримаються від цінового екстремізму»
«Україна мінімізує політичні фактори тиску з боку Росії, якщо доможеться застосування європейської формули при визначенні ціни на газ», -- заявив Олександр ТОДІЙЧУК, президент Київського міжнародного енергетичного клубу «Q-club». Так він прокоментував хід газових переговорів, де нині вирішується питання, чи буде визначатися ціна на газ у відповідності з домовленостями між Україною та РФ, чи – за чіткою формулою, як в країнах ЄС.
«Кожна зі схем має свої «цінові» ризики», -- наголошує ТОДІЙЧУК. В той же час, за його словами, «слід прийняти до уваги, що РФ традиційно використовує «газові» питання як політичний важіль тиску». В той же час, «чітка, стала формула зводитиме ці політичні ризики до мінімуму», вважає він.

Експерт наголошує, що «під час газових переговорів обом сторонам об’єктивно вигідніше йти на певні цінові поступки одне одному, не переходячи до екстремальних кроків». Так, на його думку, «росіянам невигідно пропонувати газ по найвищим цінам, оскільки це призведе до максимального підвищення тарифів Україною, та внаслідок цього, -- до значних збитків з боку РФ». «На тлі невідворотних перспектив скорочення споживання газу в Україні, а також падіння цін на газ майже вдвічі тарифна складова набуває значної ваги для Росії», -- підкреслив ТОДІЙЧУК. Експерт не сумнівається, що «рівень споживання газу в Україні буде падати, оскільки після останнього «цінового» стрибка українські підприємці переходитимуть на інші види енергоносіїв та запроваджуватимуть енергозберігаючі технології». «Дасться взнаки й економічна криза, яка триватиме кілька років», -- нагадує ТОДІЙЧУК.

При цьому експерт наголошує, що «Україні немає сенсу різко збільшувати тарифи на прокачування газу з території РФ, оскільки це посилюватиме позиції обхідних проектів -- «Північного» та «Південного потоків». В той же час, ТОДІЙЧУК впевнений, що «тарифи на зберігання газу, які в Україні на порядок менші за європейські, є аномально низькими». «Їхнє підняття в 2009 році навіть не підлягає обговоренню», вважає він.

 [1-1] 

« 2009 »
« Счень »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31