З 2011 року кількість робочих місць у секторі енергозбереження Німеччини збільшується на 50 тис пропозицій у рік.
Як зазначає кліматична активістка Національного екологічного центру України Вікторія Білаш, за ростом кількості робочих місць галузь збереження енергії у країні займає друге місце після відно́влюваної енергетики.
«На початку 1990-х Німеччина почала впроваджувати програму «Енергетичний перехід»(Energiewende), яка передбачає відмову від атомної енергетики та викопного палива і заміну їх відно́влюваними джерелами енергії, — розповідає експерт. – Реформа супроводжувалася масштабною медіакампанією, в рамках якої журналісти та громадські активісти пояснювали переваги «зеленого» напрямку: комфортність, інноваційність, незалежність від імпортних енергоносіїв та дружнє ставлення до навколишнього середовища».
Сьогодні немає жодного німця, який би не міг пояснити, що таке зміна клімату і чому вона відбувається, наголошує Вікторія Білаш, додаючи, що навіть у гумористичних програмах розігрують затятих раціоналізаторів, міряючи скільки CO2 виділяє їх ялинкова гірлянда.
Вагомим аргументом енергетичного переходу стали нові робочі місця, завдяки яким Німеччині вдалося пережити впровадження непопулярних заходів без соціальних потрясінь. У 1995 році зайнятість у традиційному енергетичному секторі країни скоротилася вдвічі. За словами керівника відділу енергетичної політики Асоціації профспілок Німеччини Фредеріка Мока, досягти такого результату вдалося завдяки хорошому плануванню Energiewende.
“До змін в енергетиці потрібно готуватися завчасно, — пояснює представник профспілки. — Німеччина зважилася на дуже непопулярний захід — скорочення шахтарів – і запропонувала працівникам традиційної енергетики альтернативу: ранній вихід на пенсію або перекваліфікацію».
Як результат, в останні роки кількість робочих місць у галузях виробництва енергії з відновлювальних джерел та суміжних галузях подвоїлася. «Найбільшу зайнятість забезпечила вітрова енергетика, виробництво біомаси та використання сонячних технологій, меншу — гідроенергетика та геотермальна галузь», — розповідає Вікторія Білаш.
За даними соціологічних досліджень, наразі лише 20% зайнятих у відновлюваній енергетиці готові працювати у «зеленій» сфері до пенсії. «Перш за все, це пов'язано з рівнем зарплати, який у ВДЕ на 20-30% нижчий, ніж у традиційній енергетиці, та більшою зайнятістю — працівники «зеленого» напрямку зазвичай задіяні понад 40 годин на тиждень, — пояснює Вікторія Білаш. – Натомість відновлювана енергетика не має такого негативного впливу на здоров'я».
Щороку Німеччина виділяє мільйони євро на наукові дослідження у сфері ВДЕ, енергозбереження та енергоефективності. Робота у новому секторі економіки стає престижною, а працівники — потрібними на міжнародному ринку.
За матеріалами: «Ecotown.com.ua»