Q Club

Які технології енергоефективного будівництва раціонально використовувати в Україні

Багато інвесторів переконані, що сьогодні вкладати кошти у відновлювані джерела енергії більш виправдано і вигідно, ніж в традиційні. Про технології енергоефективного будівництва, які раціонально використовувати в Україні.

Cучасний газобетон

В Україні все більше споживачів вибирають автоклавний газобетон для будівництва сучасних енергозберігаючих будинків. Частка його використання в якості стінових конструкцій в 2015 році наблизилася до 50% і неухильно зростає.

При будівництві енергоефективного будинку, мабуть, одним з основних факторів, що впливають на економічність, є матеріал стін. І якщо підібрати його правильно, то можна скоротити втрати тепла до 40%.

Газобетон – легкий і теплий матеріал, на сьогодні єдиний, що задовольняє сучасним теплотехнічним нормам. З нього можна побудувати одношарову стіну товщиною 375-500 мм без додаткового утеплення. Така одношарова стіна довговічніша і дешевша стін з додатковим утепленням. Термін служби без додаткових ремонтів складе більше 100 років, а вартість будівництва 1 м² стіни з газобетону з обробкою не перевищить 700 грн. Для порівняння вартість будь-яких інших варіантів стін з утепленням в залежності від використання дорогих або дешевих матеріалів буде варіюватися в межах 900-1500 грн /м².

За еколого-гігієнічним оцінками газобетон відноситься до І класу екологічної безпеки, схожі характеристики має тільки дерево. При виробництві автоклавного газобетону використовується тільки природна мінеральна сировина.

Беручи до уваги всі позитивні характеристики автоклавного газобетону, Кабінет міністрів України в 2015 році вніс його до списку енергоефективних матеріалів, за використання яких передбачені компенсації покупцеві з боку держави.

Сучасні керамоблоки

На будівельному ринку України керамічний блок з'явився в 2004 році. Це був імпортний Porotherm і його теплоізоляційні характеристики давали змогу не утеплювати стіни.

В цілому, керамічний блок – це та ж цегла, але відрізняється він щільністю і теплопровідністю, складною внутрішньою формою і великими розмірами. Головна перевага використання керамічних блоків в зовнішніх стінах в порівнянні з цеглою полягає в тому, щоб додатково не утеплювати фасад. У цьому сенсі продукція вітчизняних виробників на сьогоднішній день не складає конкуренцію імпортним виробам. У країнах Європи керамічний блок давно використовують для будівництва стін житлових будинків, і він повністю витіснив з цієї ніші цеглу.

Згідно з державними будівельними нормами України, мінімальний коефіцієнт опору теплопередачі (КОТ) для зовнішніх стін повинен становити 3,3 (м² × К)/Вт для всіх областей, крім південних (Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька ), Криму та Закарпаття. Для останніх норма – 2,8 (м² × К)/Вт.

Варто врахувати, що коефіцієнт конструкції залежить від теплопровідності матеріалів і товщини шарів з них. Для шару з одного матеріалу формула проста: R = δ / λ, де δ — товщина шару в м, λ — коефіцієнт теплопровідності матеріалу, Вт / (м × К). Якщо значення опору теплопередачі стіни з розглянутого блоку в умовах експлуатації (не в сухому стані) більше або дорівнює необхідному, то такий блок можна використовувати без утеплення в зовнішніх стінах.

Вироби з мінімально можливими тонкими внутрішніми стінками і великою кількістю внутрішніх камер (від 30 до 40) дозволяють будувати стіни з R = 5,4 м2 × К/Вт.

Подальше збільшення опору теплопередачі можливо тільки при використанні блоків з пустотами, заповненими утеплювачем. У стіни з блоків із заповненням з мінеральної вати показник R досягає 6,7 м2 × К / Вт. І такі вироби вже доступні на будівельному ринку України.

Технологія «Термодім»

Технологія «Термодім» вперше була застосована в Німеччині ще в 70-х роках минулого століття. З кожним роком вона завойовує все більшу кількість шанувальників не тільки в Європі, але і в Україні. Дана технологія повністю відповідає світовим і українським вимогам до енергоефективних будівель.

Термодім – це утеплений монолітний залізобетонний будинок, стіни якого зроблені на основі незнімної опалубки з пінополістиролу товщиною 50-100 мм. Бетон – традиційний матеріал, в міцності і надійності якого немає сумнівів, а пінополістирол – ідеальний утеплювач. Винятковий теплоізоляційний ефект пінополістиролу дозволяє значно знизити витрати на обігрів і кондиціонування приміщень. За своєю теплопровідністю стіна з термоблоків рівносильна цегляній товщиною 1800 мм або бетонній товщиною 2500 мм. Вартість опалення такого будинку – відносно невисока, адже потрібно гріти не стіни, а тільки повітря в приміщеннях.

Якісні і теплі вікна

Ключовою характеристикою, що відбиває енергозберігаючі властивості віконної конструкції, є коефіцієнт опору теплопередачі (КОТ). Згідно державними будівельними нормами, Україна розділена на дві кліматичні зони з відповідними показниками опору теплопередачі світлопрозорих конструкцій. Так, для південних областей та Закарпаття (або ІІ кліматичної зони) коефіцієнт повинен становити не менше 0,6 м² × К / Вт, для решти, здебільшого — не менше 0,75 м² × К / Вт. Простіше кажучи, чим вище даний коефіцієнт, тим більше тепла від опалювальних приладів можна зберегти в будинку взимку і прохолоди від кондиціонера влітку.

Для прикладу сучасні віконні конструкції в Німеччині мають коефіціент, рівний 0,9-1,3 м² × К/Вт.

Якщо ми говоримо про мінімальні вимоги до складових енергоефективного вікна, то вони наступні. Віконний профіль повинен бути не менше 70 мм завширшки і мати щонайменше 5 камер. Для максимальної енергоефективності необхідно застосовувати профіль з великою кількістю камер і монтажною глибиною 80-90 мм, особливо якщо приміщення обладнане лічильниками тепла або індивідуальною системою опалення.

На більшій частині території України в приміщеннях цілорічної експлуатації рекомендовані для застосування 2-камерні склопакети з енергозберігаючим напиленням, заповнені інертним газом (аргоном, криптоном або їх сумішшю).

Для приватного будинку можна рекомендувати вікна з глибиною профілю 80 мм і формулою склопакета 4i-16Аr-4-16Ar-4i (двокамерний, з двома енергоефективними стеклами, заповнений аргоном). Коефіцієнт опору теплопередачі такої конструкції становить 1,0-1,19 м2 / КВт.

Для котеджів з мінімальним споживанням енергії (в тому числі пасивних будинків) краще зупинити вибір на інноваційних системах без армування. При глибині системи 86 мм і формулою склопакета 4i-16Kr-4-16Kr-4i (двокамерний, з двома енергоефективними стеклами, заповнений криптоном) можна домогтися КСТ порядку 1,42 м2 / КВт.

Хотілося б відзначити важливість дотримання вимог до монтажу віконних конструкцій. Згідно ДСТУ, монтажний шов (місце примикання віконної конструкції до отвору стіни) повинен виконуватися з обов'язковим формуванням контурів гідро- і пароізоляції. У реальності мало хто дотримується цієї важливої вимоги, що призводить до значного збільшення тепловтрат.

За матеріалами: «Superdom.ua»

Теги