Q Club

Анонс: відкрите засідання Київського міжнародного енергетичного клубу «Q-club»

29 березня о 16:00 у малому залі Національної академії наук України (м. Київ, вул. Володимирська, 55) відбудеться відкрите засідання Київського міжнародного енергетичного клубу «Q-club» присвячене обговоренню: «Атомна енергія: перспективи й виклики в світлі трагічних уроків Фукусіми, Чорнобиля». Захід проводиться у співробітництві з представництвом Фонду імені Гайнріха Бьолля в Києві.

На сьогодні ставлення суспільства до атомної енергетики вкрай неоднозначне. Після низки аварій на атомних електростанціях, найбільш трагічними з яких безумовно є Чорнобиль і Фукусіма подальше майбутнє галузі залишається не визначеним. Зокрема, після катастрофи на АЕС «Фукусіма» критики «мирного атома» отримали досить вагомі аргументи. Окремі фахівці навіть поспішили визнати цілковиту поразку атомної енергетики.

Багато країн припинили будівництво нових реакторів, почалась і зупинка вже діючих. Німеччина навесні 2011 р. закрила вісім своїх реакторів і збирається до 2022 року зупинити роботу всіх інші. Заборонили будівництво реакторів Швейцарія та Іспанія. Бельгія заявляє про можливість відмови від атомних електростанцій вже до 2015 року. Уряди Японії і Тайваня сповістили про плани мінімізації залежності від енергії атома, а США значно скоротили програму по будівництво АЕС.

Але не всі ставляться до атомної галузі негативно й велика кількість країн просто не готова відмовитися від енергії атома. Так, нові реактори можуть бути побудовані у Великобританії, Туреччині, Південній Кореї, В'єтнамі, Саудівській Аравії, Пакистані. Продовжили активний розвиток проектів спорудження АЕС й Україна, Росія, Білорусь, Литва та інші. Президент Франції неодноразово заявляв, що країна не відмовляється від планів розвитку галузі, хоча після аварії на Фукусімі майже дві третини населення стали на бік згортання атомної програми.

Незважаючи ні на що, атомна енергетика продовжує відігравати важливу роль у сучасному енерговиробництві – частка в світі на рівні 16%, а в Україні цей показник становить більше 45%. Наразі Україна перебуває у складній ситуації. З однієї сторони, «мирний» атом міг би стати вагомою альтернативою проблемному російському газу в загальному енергобалансі. Адже, в країні є значні запаси уранових руд й існують усі можливості для створення замкнутого циклу виробництва даного типу енергії. А з іншої, досвід Чорнобильської аварії та пов’язані з цим проблеми штовхають на шлях закриття АЕС.

Який вибір зробить Україна та які перспективи має енергія атома в світовому масштабі – нагальні проблеми для обговорення в світлі трагічних річниць.

Питання для обговорення:

• Яке положення і перспективи атомної енергетики в сучасному світі?
• Які уроки та наслідки ми отримали від трагедій на АЕС в Чорнобилі і Фукусімі?
• Чому провідні країни світу відмовляються від АЕС?
• Які альтернативи уможливлять відмову від енергії атома?
• Розвиток ядерної енергетики України у контексті світових тенденцій і постчорнобильських реалій?
• Перегляд в Україні стратегії розвитку атомної енергетики, які пріоритети?
• Місце атомної енергетики в оновленій енергетичній стратегії України до 2030 року?
• «Мирний атом» стабільне джерело дешевої енергії: міф чи реальність? Чому в Україні дешева атомна енергія?
• Чи може Німеччина з її відмовою від використання атомної енергії та переходом на альтернативні (відновлювальні) джерела енергії стати взірцем для європейських держав?
• Продовження строку експлуатації існуючих реакторів в Україні: чи дійсно це безпечно з огляду на японський досвід із Фукусімою?
• Добудова двох реакторів на Хмельницькій АЕС: ризики, економічний сенс і хто фінансуватиме це будівництво?
• Проблеми пов’язані з атомною енергетикою, в тому числі соціальні й етичні та шляхи їх розв’язання?
• Виробництво власного палива для атомних енергоблоків, на скільки це можливо; чи змінить така можливість рівень енергетичної безпеки нашої держави?

У обговоренні приймуть участь провідні експерти галузі, ключові представники органів влади та міжнародних організацій, іноземних представництв та дипломатичних служб, компанії учасники енергетичних проектів.

Програма заходу.

Для участі у заході та за додатковою інформацією звертайтесь:

тел./ факс: +38 (044) 484-04-44
e-mail: info@www.qclub.org.ua


Теги