Q Club

Чи потрібен Україні зелений тариф на біогаз?

31 січня о 15:00 у малому залі Національної академії наук України (м. Київ, вул. Володимирська, 55) відбулось спільне засідання Київського міжнародного енергетичного клубу «Q-club» та Науково-технічного центру «Біомаса», присвячене дискусії: «Чи потрібен Україні зелений тариф на біогаз?».

Олександр Тодійчук – президент клубу «Q-club» та Георгій Гелетуха – директор НТЦ «Біомаса» відкрили захід, метою якого є виявлення перспектив виробництва й використання біогазу.

В обговоренні прийняли участь провідні фахівці громадських організацій, органів виконавчої влади та парламенту, представники іноземних та дипломатичних служб, посольств, учасники біогазових проектів, що реалізуються в Україні.

За результатами засідання планується підготовка аналітичних пропозицій для Адміністрації Президента України, Верховної Ради, профільних міністерств та відомств, що сприятиме конструктивному вирішенню питання стимулювання проектів з видобутку та використання біогазу.

Проблематика пошуку альтернатив є надзвичайно актуальною та гострою й неодноразово піднімалася на найвищому рівні, включаючи останнє засідання Ради національної безпеки і оборони, присвячене питанню енергетичної безпеки України. У жовтні 2011 року Верховною Радою України прийнятий Закон України “Про внесення змін до статті 17-1 Закону України “Про електроенергетику” (щодо вдосконалення системи тарифоутворення на електроенергію, яка виробляється з біогазу)”, який надавав розвитку біогазових технологій в Україні зелене світло та встановив зелений тариф на закупівлю електричної енергії виробленої з біогазу. Нажаль, у листопаді того ж року, Президент України наклав вето на даний нормативний акт, що спричинило жваву дискусію у професійному середовищі.

Довідково.
Україна має потужний агропромисловий сектор, в якому утворюються значні об’єми органічних відходів, при переробці яких можна виробити 4,3 млрд. м3 біогазу/рік (еквівалентно 2,6 млрд. м3 природного газу/рік). При подальшому розвитку сільського господарства потенціал виробництва біогазу може зрости до 8 млрд. м3 природного газу/рік, що стає суттєвим для України у вирішенні газових проблем.

Крім того використання біогазових технологій вирішує значні екологічні проблеми утилізації органічних відходів сільського господарства, експлуатації полігонів твердих побутових відходів, очистки стічних вод комунального господарства та промисловості. Що стає особливо актуальним за умови заміщення частини природного газу в якості палива кам’яним вугіллям, яке спричинятиме додаткові навантаження на оточуюче середовище.

Біогаз в багатьох країнах Європейського Союзу та світу вже сьогодні є суттєвою складовою їх енергобалансу. В 2009 р. в ЄС було вироблено біогазу в кількості еквівалентній 10,3 млрд. м3 природного газу/рік. Приріст склав 41% до 2007 р. Тільки в Німеччині сьогодні нараховується понад 6 тис. біогазових установок.

Теги