Q Club

Економіка Росії не переживе ще одного цінового потрясіння на ринку нафти — Bloomberg

Зниження цін на «чорне золото» до позначки в 30 доларів поставить під загрозу всю фінансову систему РФ.

Ціни на нафту на рівні $ 30 штовхає російську економіку на дно і ставить під загрозу фінансову систему країни, пише агентство Bloomberg з посиланням на проведене ним опитування. Про такий розвиток подій попереджають 63 % респондентів – експертів. Більшість економістів упевнені, що зниження цін на «чорне золото» несе великий ризик в наступному році для Росії, «яка не готова пережити ще одне потрясіння на нафтовому ринку».
Інші небезпеки, з якими РФ може зіткнутися в 2016 році, це питання, пов'язані з геополітикою, напруженою ситуацією в банківському секторі і рублем, так вважають 27% аналітиків. «Якщо ціни на нафту впадуть нижче, і залишаться на цьому низькому рівні довше, ризики фінансової дестабілізації значно зростуть», — говорить Сергій Наркевич, аналітик ПАТ «Промсвязьбанк» в Москві. Як стверджує Андреас Швабе, економіст Raiffeisen Bank International AG у Відні, низькі ціни на нафту залишаються «ключовим ризиком для російської економіки, незважаючи на адаптацію до шоку протягом 2015 року».
«Ще більше ускладнює перспективи геополітична напруженість, що послідувала за інцидентом з російським військовим літаком, збитим Туреччиною в Сирії минулого тижня, і що підштовхнуло інвесторів продавати російські активи. На додаток до подій на Близькому Сході, Росія також повинна боротися з міжнародними санкціями через конфлікт в Україні», — йдеться в статті. Росія навчилася жити з ціною на нафту близько $ 40, але зниження до 30 $ за барель може спровокувати нове погіршення ситуації, сказав заступник міністра фінансів Максим Орєшкін в листопаді. Однак він визнав таку ситуацію не дуже ймовірною.
ЦБ Росії вважає, що «стрес»-сценарій, при якому нафта буде нижче $ 40 в 2016—2018 рр, спричинить за собою скорочення російської економіки на 5 %, це також підвищить ризики для інфляції та фінансової стабільності. «Другий етап зниження цін на нафту і ймовірний подальший відтік капіталу додадуть тиску на хвору економіку Росії», — сказав Нериджус Мачюлис, головний економіст Swedbank AB у Вільнюсі, Литва. «Наступна рана, яка відкриється, буде стосуватися балансів банків – кількість непрацюючих кредитів буде зростати, на що потрібні державні кошти», — додав він.

Раніше Goldman Sachs заявив, що прогнозує падіння нафти до рівня собівартості. У вересні Goldman Sachs погіршив прогнози вартості нафти марок Brent і WTI на 2015—2016 роки. При цьому якщо темпи зростання світового видобутку нафти не зміняться, ціни можуть впасти до 20 доларів за барель, коли постачання сировини перевищать логістичні потужності і ємність нафтосховищ, відзначали експерти банку. У травні аналітики Goldman Sachs прогнозували падіння цін на нафту WTI до 45 доларів за барель до жовтня. Тоді марка WTI коштувала близько 60 доларів.
Вартість січневих ф'ючерсів на нафту Brent на лондонській біржі ICE Futures знизилася на $ 0,11 (0,25%) — до $ 44,75 за барель. До закриття ринку в п'ятницю вартість контракту знизилася на $ 0,60 (1,32%) — до $ 44,86 за барель. Ціна ф'ючерса на нафту BRENT на січень на електронних торгах Нью-йоркської товарної біржі зросла до цього часу на $ 0,08 (0,19%) — до $ 41,79 за барель. За підсумками минулої сесії вартість контракту впала на $ 1,33 (3,09%) — до $ 41,71 за барель. З початку листопада обидві марки подешевшали майже на 10%.

Andre Tartar
Olga Tanas
Bloomberg

Українська версія новини з сайту Дзеркала тижня

Теги