Q Club

Експерти розповіли, як Україні житиметься без російських знижок на газ

Період знижок на російський газ — у минулому. Вчора прем'єр Арсеній Яценюк підтвердив, що у другому кварталі дешевого палива вже не буде. Українська влада вже задумується про відновлення реверсних поставок з Європи, і намагається все-таки і далі вести переговори з росіянами, повідомляє ТСН.
Міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Продан допускає, що тарифи на газ зростуть після переговорів з МВФ. Експерти вже обмірковують — тепер або доведеться купувати газ мінімум за 410 доларів за тисячу кубів, або ж — особливо якщо почнуться проблеми з поставками — купувати газ у Європі.

Юрій Корольчук нагадує, що єдина велика труба йде зі Словаччини. Тільки вона може забезпечити необхідний Україні мінімум — 20 мільярдів кубометрів на рік за 400 доларів. Правда, газотранспортна система у Словаччині не зовсім під контролем словаків. «Україна стикнулася з проблемою, що по території Словаччини весь обсяг транзиту, тобто фактично власність на транзитну трубу має „Газпром“, і тільки зі згоди „Газпорому“ ГТС Словаччини може дозволити Україні використати в реверсному режимі трубу», — зазначає Ковальчук.
Натомість президент Київського міжнародного енергетичного клубу «Q-club» Олександр Тодійчук упевнений, що європейці забезпечать реверсні постачання газу Україні. Навіть незалежно від того, у чиїй власності тепер перебуває словацька труба.
«Словаччина є членом Європейського Союзу, членом енергетичної хартії, членом енергетичної співдружності, і ці членства вимагають від всіх суб'єктів діяльності на території ЄС виконання зобов'язань щодо вільного доступу до труби, інакше власник просто позбавляється ліцензії», — повідомив Олександр Тодійчук. Водночас експерти вважають, що сьогодні знову час думати про альтернативну енергетику, заміщення газу вугіллям, та збільшення видобутку власного газу. І безперечно — його економію.
Раніше повідомлялося, що Україна може повністю відмовитися від російського газу.

За матеріалами ТСН

Теги