Q Club

Інтервенція російських військ бумерангом вдарить по самій Росії

Вторгнення російських військ на територію України, змушує європейські ЗМІ замислюватися над подальшими ризиками та наслідками ескалації в регіоні. Зокрема, французький «Бюлетень нафтової промисловості», на своїх перших шпальтах розмірковує над ймовірністю диверсій з боку Росії на українських газопроводах для дискредитації України як ненадійного транзитера російського газу за для аргументації в Брюсселі необхідності форсування будівництва Південного потоку.

Інтервенція російських військ на територію України сприяла підвищенню цін на сиру нафту та цін на природний газ в понеділок, 3 березня. Ціни на сиру нафту зросли більше ніж на $2 за барель на біржах Лондона а Нью-Йорку згідно з інформацією інформаційного агентства Bloomberg. Ціни на газ для постачання на наступний місяць для європейських країн виросли майже на 10%. Москва своїм залізним кулаком загрожує Києву застосувати газову зброю, а саме перекрити постачання газу в Україну. На фоні передислокації на територію Криму 6 тис. російських військовослужбовців, в понеділок 3 березня ЄС пригрозив переглянути відносини із Росією, в разі відсутності деескалації.

На минулих вихідних в Газпромі зазначали, що Київ заборгував 1,54 млрд. євро. підкресливши, що «Ймовірно преференційна ціна на газ для України, якою вона наразі користується не буде збережена». Загроза нависла над тарифом, дарованим Москвою, екс-президенту В.Януковичу після його відмови підписувати угоду про асоціацію з ЄС. Фінансовий директор Газпрому Андрій Круглов, зазначив 3 березня, що підвищення ціни може мати місце після першого кварталу.

Директор енергетичних програм Центру НОМОС в Севастополі Михайло Гончар пояснює це наступним чином: «Підвищення ціни з 268,5 до 400 дол. за тис. куб. м. є елементом стратегії Росії, що включає в себе військовий, політичний та фінансовий тиск. З огляду на це, «Укртрансгаз», оператор газотранспортної системи в Україні, збільшив імпорт газу в останні дні, адже преференційні ціни опиняються під загрозою»

Країна опинилась на межі неплатоспроможності, тому фінансова підтримка заходу через механізми МВФ є критично важливою (делегація МВФ прибула в Україну у вівторок 4 березня, де перебуває для обговорення плану фінансової підтримки).

Наступним за значенням питанням після постачання газу в Україну, є його транзит в Європу. Фінансовий директор «Газпрому» запевнив 3 березня, що транзит російського газу в Європу забезпечується в штатному режимі. На даний час, 60% російського експорту газу призначеного для європейських споживачів проходить транзитом через Україну, проти 90%, які були зафіксовані до будівництва Північного потоку. Новий уряд в Києві не має жодних причин змушувати Європу нервувати. Навпаки, як зазначає Михайло Корчемкін, директор американського центру East European Gas Analysis « В разі використання Північного потоку на повну потужність, Газпром може забезпечити лише дві третини від обсягів постачань газу в Європу відповідно до своїх контрактних зобов’язань Переривання транзиту, якщо воно станеться в найближчий час та продовжиться до наступного опалювального сезону, не буде критичним для Європи». Саме в цьому контексті «не потрібно виключати можливості проведення навмисних диверсій на українських газопроводах російською стороною за для висунення звинувачень у розквіті анархії на Україні», зазначає Роберт Кутлер, з Карлтонського університету в Канаді. В цей час, Олександр Медвєдєв, заступник директора Газпрому, зазначав 3 березня, що залежність Європи від російського газу буде збільшуватися в майбутньому, з огляду на зменшення власного видобутку європейськими країнами.

Щодо російського нафтового експорту (на рівні 5,5 млн. барелів на день), лише незначна частина (1,1 млн.барелів на день) проходить транзитом через територію України. З огляду на те, що наразі дефіцит нафти на світових ринках не спостерігається, навряд чи це суттєво вплине на біржі.

Якщо дивитися на більш довгострокову перспективу наслідки здаються менш ризикованими. Проте, все ж таки ми (прим.наша.: тут висловлюється позиція автора статті, Régis Genté) не можемо не думати про майбутнє Південного потоку, який спрямований на те, щоб оминути Україну.

Москва в свою чергу може спробувати посилити тиск для того, щоб невідкладно розпочати будівництво. Тим не менше, за оцінками М.Корчемкіна існує серйозна ймовірність значного сповільнення реалізації проекту, якщо американські фінансові санкції будуть накладені та ускладнять процес отримання позик для «Газпрому».

За матеріалами: Régis Genté; «Pour l'instant, le gaz coule…», Le Bulletin du l'Industrie Pétrolière;

Коментар на тему.Інтервенція російських військ до України бумерангом вдарить по самій Росії. Традиційні споживачі російського газу в ЄС на прикладі «Кримської кампанії» та втручання Росії в Україну ще раз переконались в тому, що ризики «постачань зі сходу» є дуже високими, незалежно від того, хто – Росія чи Україна, чи обидві країни разом — є джерелом потенційних проблем. «Південний потік», який Росія намагається подати як «панацею» для Європи від усіх «газових проблем», насправді таким не є, оскільки, він дає «вирішення» так званої української проблеми, проте не дає зниження російських ризиків неадекватності поведінки Кремля, не є варіантом диверсифікації джерел газопостачання до ЄС. Однак, на сьогодні можна констатувати, що російська пропаганда, яка підкріплена відповідним корупційно-лоббістським супроводом,справляє вплив на низку урядів країн ЄС. Можна припустити, що військова кампанія проти України стане уроком для ЄС – раз Кремль відважився на мілітаристську авантюру, то тим більше він буде схильний використовувати різноманітні впливи невійськового характеру і не тільки проти України, але й проти інших. У цьому зв’язку пригадується оцінка 5-річної давнини М. Корчемкіна: «Газопроводы Nord Stream и South Stream спроектированы не для увеличения поставок российского газа и не для повышения надежности энергообеспечения Европы. Новые проекты «Газпрома» дадут России возможность избирательного отключения поставок газа в Беларусь, Германию, Польшу, Венгрию, Румынию, Болгарию и Грецию. Таким образом, энергетическая безопасность этих стран снизится». Також, слід навести нещодавні слова Йонаса Греца, експерта по Росії Центру безпекових досліджень Швейцарського технологічного університету в м.Цюрих в статті «Захід може покарати Путіна»: «У відносинах з Росією саме ЄС довгий час переслідував перш за все економічні інтереси. Тепер він повинен поставити їх на другий план для збереження миру».

Михаил Корчемкин. «Украинский транзит. А есть ли альтернатива?», Зеркало недели, 16 января 2009
Йонас Грец. So kann der Westen Putin bestrafen, Tages Anzeiger, 3 березня 2014

geostrategy.org.ua

Теги