Q Club

Міністри енергетики G7 проголосили диверсифікацію головною метою енергобезпеки

Міністри енергетики Німеччини, Франції, Італії, Японії, Канади, Великобританії та США у вівторок ухвалили комюніке, в якому підкреслили прихильність попереднього документу, проголосивши диверсифікацію енергопостачань головним елементом енергетичної безпеки.Головування в «великій сімці» з 1 липня минулого року перейшло до Німеччини, саміт глав держав G7 пройде в 7-8 червня в замку Ельмау в баварських Альпах.
В Гамбург міністри з'їхалися на запрошення міністра економіки та енергетики Німеччини Зігмар Габріель. Остання зустріч міністрів у цьому форматі відбулася в Римі в 2014 році.Документ був прийнятий за підсумками дводенної роботи міністрів за участю представників Єврокомісії. Ще в Римі, як відповідь на кризову ситуацію на Україні, був сформований план дій з 13 пунктів. Цей план у вівторок було вирішено підтримати і розширити.
«Вісімка» перетворилася на «сімку» після того, як країни G7 в 2014 році вирішили не надсилати своїх лідерів на саміт неформального клубу розвинених країн в Сочі і зібралися без участі Росії в Брюсселі. Таке рішення було прийнято на тлі подій навколо України.

Комюніке

Як сказано в документі, міністри «розглядають диверсифікацію як ключовий елемент енергетичної безпеки».
«Ми ставимо за мету щодо подальшої диверсифікації енергобалансу, енергоносіїв та маршрутів їх доставки. Ми віримо, що все це в короткостроковій, середньостроковій і довгостроковій перспективі може привести до поліпшення опірності енергосистем перебоїв у поставках», — наголошується в комюніке. Було вирішено і надалі підтримувати Україну на шляху реформи систем енергозабезпечення, а також прагнути до прозорості ринків і «диверсифікації країн-постачальників».
Також міністри G7 домовилися підтримувати розвиток відновлюваних джерел енергії та вдосконалювати енергоефективність.
На додаток до вже обумовленим рік тому в Римі, міністри погодили ще шість пунктів, в тому числі, підтримку України і поліпшення кібербезпеки в сфері енергетики.Багатьом учасникам зустрічі здалося, що з моменту прийняття останнього комюніке в Римі 5-6 травня минулого року істотних нововведень зустріч в Гамбурзі не принесла.”Метою цього засідання було обговорити дуже загальні принципи — енергоефективність, інноваційні технології, енергобезпека. Я думаю, що зробити це вдалося, крім того, у нас в документі записано тепер багато нового. Наприклад, тема кібербезпеки в Римі не звучала взагалі”, — пояснив журналістам глава Мінекономіки та енергетики Німеччини Зігмар Габріель.
З моменту останньої зустрічі в Римі є цілий ряд кроків вперед”, — додав він. За словами міністра, питання ефективності витрачання енергії в Римі теж не був озвучений.”У Римі ми, власне, говорили про те, як бути з конкретним актуальним кризою, що виникла на через події на Україні. Ми не говорили там ні про ефективність, ні про кібербезпеки, ні про нові технології. Там йшлося, власне, лише про одне — можемо ми стати незалежними від Росії і як швидко, і як бути з реверсними поставками в країни Східної Європи і на Україну “, — сказав Габріель.
Тема України, дійсно, звучала на зустрічі в Гамбурзі не так голосно, як в Римі.
“Ми вітаємо той факт, що Україна з моменту нашої останньої зустрічі початку важливі реформи в сфері енергетики.
Одночасно ми закликаємо Україну продовжувати вирішальні реформи у сфері енергетичної політики. Ми підкреслюємо готовність підтримувати Україну та інші країни в реформах політики енергетики з тим, щоб прийти до економічно стійким, прозорим і надійним енергосистем “, — йдеться в комюніке G7.

Довідка
Історія «групи восьми» сходить до 1973 році, тоді відбулася зустріч так званої «групи п'яти» за участю фінансистів із США, Німеччини, Франції, Великобританії та Японії. Перший фінансовий саміт в такому форматі пройшов у Франції в палаці Рамбуйє. У 1986 році до групи приєдналися Італія і Канада.У 2008 році «велика сімка» розширилася за рахунок Росії, до якої на початку 2014 року перейшло головування в групі. Передбачалося, що саміт «великої вісімки» в 2014 році пройде 4 і 5 червня в Сочі. Але лідери «сімки» 24 березня на полях саміту з ядерної безпеки в Гаазі призупинили роботу «вісімки» і відмовилися від участі в зустрічі G8 в Сочі через політику Росії щодо України та Криму. Оргкомітет з підготовки та забезпечення головування Росії в G8, в свою чергу, вирішив з 25 березня 2014 призупинити підготовку до проведення саміту.

Теги