Q Club

Саудівська Аравія продовжує боротьбу за ринок нафти

Саудівська Аравія робить спроби скоротити залежність економіки від нафтового сектора, однак продовжує боротьбу з іншими видобувними країнами, включаючи Іран і Росію, за частку на ринку нафти, пише газета The Wall Street Journal.

Суперництво між Саудівською Аравією та Іраном сприяло виникненню серйозних конфліктів в Сирії і Ємені і зробило практично неможливим узгодження країнами ОПЕК тактики протистояння падіння цін на нафту.

Влада Саудівської Аравії переглядає економічну політику в умовах низьких цін на нафту. У квітні цього року саудівський принц Мохаммед ібн Салман представив пакет економічних і соціальних заходів, покликаних скоротити залежність країни від нафтової виручки, що включає продаж частки в державній нафтокомпанії Saudi Arabian Oil Co. (Saudi Aramco) і підвищення податкових надходжень від гірничодобувного і туристичного секторів.

У зв’язку з падінням цін на нафту країні також довелося активізувати боротьбу за азіатських, європейських та американських клієнтів з іншими експортерами нафти, зокрема, з Іраном, що нарощують видобуток після зняття санкцій. Як, Саудівська Аравія, так і Іран раніше повідомляли про зниження цін на продукцію, що поставляється ними.

Директор з міжнародних справ Національної іранської нафтової компанії (NIOC) Мохсен Гамсарі заявив в інтерв’ю WSJ, що Іран не буде надавати прямих знижок на свою нафту, проте відзначив наявність «цінової конкуренції з Саудівською Аравією».

Експерти пов’язують видалення Алі аль-Наїмі з поста міністра нафти Саудівської Аравії в минулі вихідні з бажанням принца Мохаммеда ібн Салмана перешкодити посяганню Ірану на її нафтових клієнтів.

Є відчуття, що принц «повністю прихильний вступу в боротьбу з Іраном за частку нафтового ринку», відзначає аналітик RBC Capital Markets Хеліма Крофт.

«Очевидно, що він не готовий поступитися жодного кроку в плані доступу до нафтового ринку», – говорить експерт.

Для трейдерів боротьба за частку ринку між Саудівською Аравією та Іраном є сигналом того, що надлишок нафти на світовому ринку, що став причиною падіння цін, навряд чи буде ліквідовано незабаром, пише WSJ.

Саудівська Аравія погіршила свої позиції на ринку США, а також в деяких частинах Азії та Європи.
Так, за період з 2013 по 2015 рр. країна зменшила експорт нафти в США, які є для неї найбільшим ринком, майже на 20% на тлі збільшення видобутку в США і Канаді.

Частка Саудівської Аравії в імпорті нафти Японією в березні склала 33,7% проти 37,6% роком раніше, тоді як Росія збільшила імпорт в цю країну на 1% за той же період часу.

Крім цього, спроби Саудівської Аравії відвоювати у Росії частину європейських клієнтів, поки є безуспішними. Країна скоротила частку на європейському ринку нафти в 2014—2015 рр., тоді як частка Росії залишається стабільною – близько 26%, свідчать дані консалтингової компанії FGE.

За матеріалами: «Інтерфакс-Україна»

Теги