Q Club

Джерела енергії просто під ґрунтом будинку

Просто під нашими ногами існує джерело чистої та ефективної енергії.

Власне це демонструє у Барселоні так звана La Fabrica del Sol, або ж Фабрика Сонця.

Стару каталонську будівлю початку минулого сторіччя кілька років тому було відремонтовано з тим, аби це приміщення постало зразком енергетичної ефективності.

Ця будівля використовує вертикальну геотермальну енергію з тим аби мати опалення взимку і прохолоду влітку. Водночас тут не йдеться про якісь гарячі джерела, лише Середземне море, що несе свої хвилі лише за квартал від цього будинку.

Говорить Аніол Ескерра Алсіус, менеджер проекту Ground-Med у Барселоні:
“Зазвичай так заведено вважати, що треба використовувати якесь підземне тепло для опалення домівок, проте у випадку з нашим будинком про це зовсім не йдеться, бо ж тут не треба мати якусь там гарячу маґму чи вулкан під сподом. Тут йдеться про систему, яка потребує лише мінімальної глибини, 100-метрового колодязя вже буде достатньо. На додаток це виходить досить дешево. Ми використовуємо цю термічну енергію також і для охолодження приміщень. І джерело цієї енергії розташоване буквально під нашими ногами, де існує постійна температура, яку варто використовувати для термального вироблення енергії.”

Bеликий тепловий насос тут здійснює всю роботу. Сім великих труб, які насправді є датчиками тиску, йдуть під землю. Потужний геотермальний двигун всмоктує холодну воду до датчиків тиску, які видають назад вже тепло, взяте з-під землі. Це тепло, у свою чергу, надходить до агрегата, і потім вже це тепло йде до дистрибуційного відсіку. Саме тут і утворюється такий собі “водяний зашморг”. І вода слугує перехідною рідиною для теплої чи холодної енергії.

На глибині 100 метрів під землею, температура більш-менш стабільна. Система вертикальної геотермації постає надзвичайно ефективною з точки зору енергії:

Говорить Димітріос Мендрінос – інженер-геотерміст з Центру джерел відновлюваної енергії і координатор проекту Ground-Med:
“Проект Ground-Med демонструє технологію теплових насосів, які виробляють корисну енергію для цього будинку з позначкою ефективності “5”. Це значить, що енергія , яка використовується для опалення, охолодження чи гарячої води є у 5 більшою, аніж енергоспоживання при цьому.”

Давайте відвідаємо схід Франції, де власне проектуються і виробляються оті теплові насоси, які обслуговують будинок у Барселоні. Європейська дослідницька програма спрямована на вироблення теплових насосів, що використовують фактор 5. Це значить, що з витратою 1 кіловатту електрики, насос видасть 5 кіловаттів опалення (або охолодження). Отож, як щодо коштів? Системи вертикальної геотермації коштують дорожче аніж звичайні системи. І тут йдеться про ціну у 10000 євро для окремого будинку, проте цей тип системи не лише призначається для нових будинків. Будь- хто може використовувати цю систему навіть у доволі старих будинках.

Говорить Фредерік Бруєр, менеджер системи розробки СІАТ:
“Звісно це правда, що геотермальна енергія має свої мінуси. Тут йдеться про запровадження, тому що окрім придбання устаткування, або ж теплового насоса, необхідно пробурити досить довгий отвір у ґрунті. А це вимагає помітних зусиль. Сьогодні ідея полягає у тому, аби зменшити кошти буріння свердловин. Проте очевидним є те, що зі збільшенням обсягів виробництва геотермального устаткування, його ціна неминуче зменшуватиметься.”

Але повернімося до барселонської La Fabrica del Sol – Фабрики Сонця. Перед вами захоплювач сонячної енергії. Його назва Himawari значить японською соняшник. І от оцей соняшник з його фібраоптичною системою може цілком принести сонце до вашої кімнати.

Тепловий насос лише надає третину енергії, необхідної для “підгодовування” будинку. Решту дві третини надають бойлер біомаси та сонце.

Величезний фотоелектичний елемент висить на бічній стіні будинку, а також на його даху стоять геліотермальні труби. Зелені насадження та рослини також використовуються для того, аби освіжити будинок.

Говорить Аніол Ескерра Алсіус, менеджер проекту Ground-Med у Барселоні:
Мета існування La Fabrica del Sol, або ж Фабрики Сонця, полягає в освіті, піднятті усвідомлення і демонстрації цілої ідеї. Мовляв, дивіться-но, ми все це створили, ми маємо сонячну енергію, ми маємо біомасу, Ми маємо геотермальний підхід. Це більш ефективно, коли людям демонструєш ідею у певній реальній ситуації. Вони тоді тобі більше вірять.

Європейський пошук оптимізації геотермальної вертикальної енергії не обмежується лише Барселоною. 8 інших демонстраційних об‘єктів існують у країнах ЄС – Франції, Італії, Греції та Румунії.

За матеріалами: «Euronews»