Q Club

Мох проти забруднення довкілля

Науковці дослідницького проекту ЄС вивчають можливості біотехнологій в боротьбі із забрудненням довкілля. Зараз вони працюють над властивостями окремого виду моху.

Ева Декер, факультет біології університету Фрайбурга:

“Ми взяли мох, тому що у цієї рослини дуже велика поверхня. Можна добре розгледіти його структуру, а ще цей мох очищує повітря. Ось тут видно, що у моху є капсули спор, із них можна отримати нову рослину. З них ми будемо вирощувати нові рослини в лабораторії.”

Відслідковувати оксиди азоту та сірки, а також важкі метали: кадмій, свинець та нікель, досить важко за допомогою наявних технологій, оскільки вони або не точні, або дуже дорогі.

В університеті Фрайбурга команда біологів в спеціальному середовищі вирощує мох зі спор.

Ева Декер, факультет біології університету Фрайбурга:

“На цьому етапі ми вирощуємо мох у більших обсягах. Час звернутися до біореактора. Його об‘єм – 5 літрів, а у нас всього 250 мл матеріалу. Це означає, що значно більше моху ми зможемо виростити в біореакторі.”

Рослини вже діють як біологічні показники, адже вони вбирають та накопичують забрудники. Мохи особливо підходять на роль біо-індикаторів забруднення повітря через те, що вони не мають коріння і мають велику площу поверхні. Науковці вирощують торф‘яний мох у великій кількості в спеціальних лабораторних умовах.

Ральф Рескі, факультет біології університету Фрайбурга:

“Ми зменшуємо біологічне розмаїття до найнижчого рівня з можливих – до єдиного генетичного клона. Крім того, у біореакторі, у наших спеціальних умовах вирощування, ми можемо гарантувати однаковий рівень забруднення моху, а також його зростання в стандартизованих умовах. Цього не можна чекати від матеріалу, зібраного з довкілля.”

Ці рослини у повітропроникних ємностях доправлять до станцій у різних куточках Європи. Там вони будуть накопичувати забруднювачі з повітря. Нині цю технологію тестують у Сантьяґо-де-Компостела, в Іспанії.

Карлос Бранья, факультет біології університету Сант‘яґо-де-Компостела:

“У трьох примірниках зразки протягом трьох тижнів акумулюють всі забруднювальні речовини, у цьому випадку з автомобілів, також з промислових виробництв, але в першу чергу від руху транспорту.”

Потім мох висушують та подрібнюють до пилу, аналізують на вміст кількох забрудників.

Цей підхід поєднує методологію молекулярної біології, науки про матеріали, екологію та біоніку. В майбутньому метод можна буде застосовувати у ширшому контексті з турботою про довкілля.

Хосе Ескрібано, факультет біології університету Сант‘яґо-де-Компостела:

“Ми плануємо використати цю ідею, цей принцип в роботі з річками, полями, у промислових зонах. Адже забрудники можуть вплинути на річки, потрапити до моря, забруднюючи морське середовище. А ця технологія дозволяє розвивати інструментарій і згодом дізнатися, які речовини забруднюють екосистему.”

За матеріалами: «Euronews»