Q Club

Створено надефективний термоелемент для рекуперації тепла, що відходить

Рекуперація тепла, що відходить в масштабі електростанцій і навіть вихлопних труб автомобілів незабаром може стати набагато простіше. Все завдяки невеликій групі дослідників з Університету Монаша (Австралія), яка розробила термоелемент на основі іонної рідини. Концепція роботи термоелементів заснована на використанні теплової енергії від різниці температур між двома поверхнями і перетворенні цієї енергії в електричну. Австралійцями було розроблено пристрій з рекордно високою вихідною потужністю. Новинка примітна і тим, що в результаті її експлуатації вдається уникнути попадання в атмосферу вуглекислого газу.

Новий термоелемент може бути використаний для вироблення електрики за допомогою рекуперації теплової енергії пари на вугільних електростанціях (температура близько 130 ° С). Пара буде проходити над зовнішньою поверхнею «гарячого» електрода, нагріваючи його, при цьому інший («холодний») електрод буде охолоджуватися за допомогою повітря або води. Представники дослідницької групи відзначили, що прорив у цій галузі ними був досягнутий завдяки розробці нового окислювально-відновного електроліту на основі іонної рідини, що забезпечує роботу термоелемента при підвищених температурах (традиційні системи на основі води здатні функціонувати при температурах не вище 100 ° C, так як вода закипає).

Австралійці виявили, що нова технологія дозволяє працювати при підвищених температурах, характерних для потужних джерел теплової енергії, забезпечуючи можливість створення дешевих і гнучких механізмів для рекуперації відпрацьованого тепла в діапазоні від 100 до 200 градусів за Цельсієм. За словами вчених, новий термоелемент дозволить зменшити нашу залежність від викопного палива. На відеоролику нижче один з дослідників демонструє експериментальний зразок термоелемента.

Термоелементи можна використовувати скрізь, де є тепло. Це означає, що їх можна застосовувати для рекуперації теплової енергії, що надходить з вихлопної труби автомобіля або навіть з вулкана. Вони також можуть взаємодіяти з людським тілом (одна з фіналісток конкурсу Google Science Fair в Google в цьому році розробила ліхтарик Hollow Flashlight, який працює від тепла людських рук). Термоелементи поки що не надто поширені, тому що вони не є достатньо ефективними і дешевими, щоб конкурувати з більш поширеними джерелами енергії. Тим же власникам ТЕС дешевше дозволити напрацьованому теплу «гріти небо», ніж возитися з термоелементами для вироблення додаткової енергії. Можливо, розробка австралійців дозволить змінити поточний стан речей.

За матеріалами: «Phys.org»

Теги